Plavba plachetnicou v štýle románov Agathy Christie a anglickej smotánky. 4 noci na Nile v komornej malej skupinke tak vzdialenej od masových výletných lodí. K tomu slávny Asuan a Údolie kráľov. Pripravili sme pre vás výnimočný program v štýle. Premiéra na Slovensku.
Program:
1. deň:
Krátky let do Egypta, do maximálnej exotiky. Pristávame v Káhire, v najväčšej mestskej aglomerácii Afriky. Stretnutie s našimi dlhoročnými egyptskými partnermi - priateľmi, ktorí skrátia naše letiskové procedúry na polovicu. Káhira a prvé dúšky egyptskej reality, ktorú vaši sprievodcovia milujú a Vy sa týmto nadšením čoskoro nakazíte. Mierime do nášho hotela, ktorý sa nachádza v tieni pyramíd. Predstavíme si Egypt, veci ktoré môžeme robiť a ktoré nie, čoho sa vyvarovať, kde získame najlepší kurz na výmenu eur za egyptské libry. Čo sa dnes preberá v egyptských denníkoch a na facebooku? Čo jedávajú Egypťania na večeru a čo na raňajky? Vedeli ste, že Egypťania čítajú sprava doľava? Že všetok odpad hádžu na strechu? Že tu nefungujú žiadne pravidlá cestnej premávky a nechápu princíp semaforu?
Vnoríme sa do obrovskej metropoly, ktorá udáva tón arabskému svetu. Vyše 5000 rokov histórie, vôní a chutí. Príjemný základný hotel je už v cene zájazdu alebo vyskúšajte náš 5* hotel Mena House Cairo ktorý je absolútnym unikátom (príplatková služba). Medzi hotelových hostí patril Winston Churchill, Richard Nixon či Ismail Pasha, spisovatelia Agatha Christie, sir Arthur Conan Doyle, umelci Charlie Chaplin či Frank Sinatra. Raňajky si budeme každý deň priam vychutnávať s dychberúcim pohľadom na Cheopsovu pyramídu odrážajúcu sa v našom bazéne. Toto miesto si zamilujete a aj vďaka nemu budú vaše egyptské spomienky plné zážitkov. „Múdrosť je bohatstvo,“ hovorí domorodé príslovie a na tomto zájazde veľmi zbohatneme. Čaká nás prvá noc v Egypte.
2. deň:
Spod pyramíd vyrážame na sever do prímorskej Alexandrie. Alexandria je druhým najväčším mestom krajiny a najväčším egyptským prístavom. Najväčšie mesto na brehoch Stredozemného mora je dôležitejšie, než si myslíte. Je väčšie než Atény, Barcelona, Marseille či Neapol. Najdlhšia rieka sveta, ktorú vy zažijete o chvíľu celkom inak, práve tu končí svoju vyše 7 000 km dlhú púť.
Alexandria bola založená v roku 331 pnl. veľkým vojvodcom Alexandrom Macedónskym, ktorý je podľa vedcov pochovaný práve tu v sklenenej truhle obalenej čistým zlatom. Cestou do Alexandrie si vypočujete unikátny podcast o Alexandrovi - z dielne CK. Toto mesto pozná na svete každý a pritom ho navštevuje minimum turistov. My v CK sem chodíme každoročne od roku 2000 a máme pre vás perfektný zmysluplný program, ktorý dodá vašej návšteve Egypta ďalší rozmer.
Po prehliadke alexandrijských katakomb sa presúvame na miesto, kde kedysi stál slávny Alexandrijský maják – jeden zo starovekých divov sveta. Egypt ich mal dva a oba spoločne navštívime! Vojdeme na ostrov Faros, presne na miesto majáku, kde dnes nájdete pevnosť Qait Bay z 15. storočia.
Dlhé roky navštevujeme reštauráciu, kde hodovali kráľovné, sultáni, prezidenti, pri vstupe nájdete fotografie Jásira Arafata či Jamesa Bonda. Lepšie ryby v Egypte nenájdete a my presne vieme kam ísť, aby sme si ich dokonale vychutnali aj s teplým chlebom a tradičným egyptským mezze.
Po skvelom obede smerujeme do Alexandrijskej knižnice. Kde vzniklo slovo múzeum? Alexandria sa stala strediskom kultúry a po prvý raz v celých dejinách ľudstva aj centrom vedy.
Prejdeme sa po slnečnej promenáde Corniche, ochutnáme domáci alkohol (poznáme tu koptský obchod) a čerstvé džúsy z tropického ovocia a cestou do hotela z mesta vzdelanosti a jarného vánku si budeme dávať dokopy sledy udalostí. V Alexandrii bojovali Peržania, Július Caesar, Arabi, Križiaci aj Napoleon. Vedeli ste, že sesterským mestom Alexandrie je Bratislava? Unikátna Alexandria je nám každopádne bližšia. Nechápete, že do tohto mesta iné cestovné kancelárie nechodia. No toto je iba začiatok...
3. deň:
Najvyššiu pyramídu sveta, Cheopsovu, vidíte už tretí deň možno priamo vášho hotela Mena House, ktorý je najbližším hotelom k tejto pyramíde. No dnes vás chceme totálne nadchnúť. Po skvelých raňajkách vyrazíme na juh do prastarého hlavného mesta Memfisu a následne ešte ďalej cez plantáže datľových paliem k pyramídam, ktoré majú naši sprievodcovia v CK najradšej.
Navštívime dve pyramídy, ktoré sú staršie než Cheopsova pyramída a stavitelia sa na nich učili a urobili zopár milých chýb. Lomená pyramída sa nepodarila, no je úžasná. Keď si uvedomíme, že v dobe, keď ľudia stavali tieto impozantné stavby, nepoznali ani železo, musíme žasnúť. Trúfnete si vojsť dovnútra Červenej pyramídy? Prekrásna symetrická s uzučkým vstupom určite nie je vhodná pre klaustrofobikov, vy kráčate v podrepe a cítite sa ako Indiana Jones. Prečo o týchto pyramídach nikto nehovorí?
Následne pri dedinke Sakkára navštívime pyramídu faraóna Džósera, ktorá je najstaršou v Egypte. Prichádzame v čase, kedy je pyramída najlepšie nasvietená a jej architekt Imhotep (prvý známy architekt sveta) by mal z nás radosť. Poznáte niekoho, kto bol vo vnútri tejto pyramídy? CK bolo prvou cestovnou kanceláriou, ktorá pyramídu v Sakkáre so svojimi klientmi navštevovala už od roku 2000. Prejdeme sa prachom Sakkáry a vojdeme aj do hrobky posiatej reliéfmi, aby sme pocítili vzrušenie egyptológov pred nami.
Deň končíme pri najznámejších pyramídach v Gíze, kde máme rozsiahlejší program. Vyvezieme sa na vyhliadku, slnko svieti spoza nášho chrbta a osvetľuje Cheopsovu (Chufuovu), Chefrénovu (Rachefovu) a Menkaureho pyramídu pod nami. Dotkneme sa najvyššej pyramídy sveta, dôkladne si ju vychutnáme a povieme si o nej viac. Ide o jediný staroveký div sveta, ktorý sa zachoval do súčasnosti a pritom je tým najstarším.
Záver bude patriť sfinge, úžasnej soche, ktorá vás prekvapí svojou veľkosťou. Kto vydrží jej pohľad? Aký je jej príbeh? Opäť sem prídeme pri ideálnom svetle. Vy, sfinga a za ňou najvyššia pyramída sveta. Krásny deň ukončíme v reštaurácii, kde máme rezervovaný stôl a pozeráme sa na západ slnka nad najznámejšími pyramídami sveta. Výborné jedlo, ktoré ocenia aj vegáni (baba ghanoush, humus, tahina či molokhia) a pohľad na ktorý nikdy nezabudnete.
4. deň:
Obrovské mesto väčšina turistov vynecháva, boja sa ho. Garant tohto zájazdu, MUDr. Ľuboš Fellner, tu dlho za posledných 30 rokov býval, lásku ku Káhire preniesol na svojich sprievodcov a tí vám ukážu mesto tak, že budete nadšení a budete sa cítiť ako víťazi (Káhira = víťazná). Kto sa chce osobne zoznámiť s Ramzesom II a kto chce na vlastné oči vidieť zlatý sarkofág Tutanchámona? Všetko je v cene zájazdu. Uvidíte aj vzácnu podobizeň Achnatona, unikátnu Narmerovu paletu starú viac než 5000 rokov a nadchnú vás aj nádherné sochy Amenhotepa III. Všetko, čo máte načítané, sa Vám zrazu zoraďuje do logických súvislostí.
Prejdeme cez Níl a naším klimatizovaným autobusom obdivujúc vodičské umenie nášho šoféra vystúpime hore na Citadelu. Táto je po pyramídach a múzeu najnavštevovanejšou pamiatkou Káhiry. Vychutnáme si panorámu Káhiry a práve na tomto mieste pochopíme, aké je toto miesto obrovské, priam až nekonečné. Masívna mešita Sultána Hassana je pod patronátom UNESCO a nie je len samotným miestom modlenia, ale slúžila aj ako univerzita.
Koptská štvrť v Káhire sídli v starej časti a nesie si úplne inú atmosféru, ako je tá islamská. Jeden z najdôležitejších kresťanských chrámov mesta je Kostol svätého Juraja. Navštívime tu podzemný kostol, postavený okolo studne, z ktorej vraj pil malý Ježiško po tom, čo Herodes jeho rodinu vyhnal z Betlehema. Kostol pohľadáme v uličkách, ktoré ľahko prehliadnete, ak ste tu po prvý raz. V Egypte žila Mária s Jozefom a Ježišom tri roky, no toto je to najdôležitejšie, dnes pútnické miesto. V ďalšom unikátnom kostole „zavesenom“ vysoko na skale si ukážeme aj portrét koptskej Mony Lízy a okrem ikon nájdeme aj ojedinelé koptské fresky.
Okolo ostrova Gezira, Zamalek a 187 m Káhirskej veže prechádzame na námestie Tahrír, kde sa lámala história Egypta v 21. storočí. A na záver úžasný trh Khan el-Khalili. Slnko zapadá nad Husajnovou mešitou a najstaršou univerzitou sveta al-Azhar a my bočnou uzučkou uličkou naproti vstupujeme na orientálny bazár ako do Aladinovej jaskyne.
Transfer na letisko a odlet na juh do mesta faraónov. Sme v Luxore, transfer z letiska do 5* hotela na brehoch Nílu. Náhle ticho ruší len žblnkanie vôd Nílu a klepot konských kopýt. Naša cesta za CK zážitkami pokračuje.
5. deň:
Ráno nás mikrobusy dovezú na západný breh Nílu k našim balónom. Zažívame nádherné divadlo, ohne zahrievajú vzduch pod balónmi a tieto sa nafukujú. V CK spolupracujeme s najkvalitnejšou spoločnosťou, ktorá má v Luxore najlepšie meno a najkvalitnejšie balóny. Nasadáme do košov a zrazu sa balón odlepí od zeme a my sa vznášame ako cestovatelia kedysi. Svitá. Je to nádhera a ticho prerušuje štebot vtákov a šumenie listov paliem. Pod nami je Údolie Kráľov, chrám kráľovnej Hatšepsut a na druhej strane Níl. Pozrite si náš film z letu balónom a doplaťte si tento zážitok v doplnkových službách za super cenu.
Prehliadku Luxoru začíname na západnom brehu pri Memnonových kolosoch, kde každý váži 720 ton a ktoré sú staré bezmála 3400 rokov. Následne mierime do Údolia kráľov, do krajiny mŕtvych. Celá oblasť údolia, ktoré kedysi slúžilo ako pohrebisko faraónov a iných vysoko postavených osôb Novej ríše, sa nazýva El Kurna. V Údolí kráľov, ktoré sa delí na východné a západné, sa nachádza momentálne 65 hrobiek, práve vo východnej časti. Maličká hrobka faraóna Tutanchamóna, objavená v roku 1922 anglickým archeológom a egyptológom Howardom Carterom, je najvýznamnejším egyptským náleziskom všetkých čias. Navštívime tri najlepšie hrobky zarezané hlboko do údolia. Každá z nich má svoj vlastný príbeh, svoju dušu a my si všimneme tie krásne detaily. Niektoré z hrobiek sú posiate farebnou výzdobou, tisíckami hieroglyfov, no inde necháme oči na unikátnom kamennom sarkofágu v poslednej miestnosti celej hrobky. Kráčame dnu. Cítite to zrýchlenie búšenia srdca? Ste v starovekých egyptských hrobkách a tento zážitok si budete v sebe nosiť ešte dlho.
V niektorých termínoch mierime už teraz do Esny, aby sme sa nalodili na našu plachetnicu. Vtedy získame viac času na Aswán. Ak zostaneme v Luxore ešte jednu noc, tak nás čaká nasledovný program.
Z Údolia kráľov sa presúvame na návštevu archeologickej lokality Dér el-Bahrí. Nasadneme na elektrický vláčik, ktorý nás presunie až ku komplexu troch zádušných chrámov v skalnej kotline. Tu si obzrieme najdôležitejší z nich – chrám kráľovnej Hatšepsut, ktorú mnohí považovali nielen za prvú kráľovnú v histórii, ale zároveň za prvú ženu, ktorá sa stala faraónom. Nastúpila na trón presne pred 3500 rokmi. Jej zádušný chrám je nadčasovou stavbou a je stále moderný aj v dnešnej dobe. Maximálny minimalizmus. Chrám navrhol architekt a milenec kráľovnej Senenmut. Vidíte, že išlo o pokrokovú kráľovnú vo všetkých ohľadoch. Egyptu vládla dve desaťročia. Pozrieme sa na to, ako vzniká papyrus a vysvetlíme si tajomstvá tejto starobylej rastliny, ktorú Egypťania milovali. Máte záujem zaobstarať si zaručene pravú starožitnú alabastrovú nádobku na vonné oleje alebo unikátnu alabastrovú lampu? Nech sa páči... Ale určite zjednávajte cenu, pretože práve to je korením arabského obchodu. Dáte si dnes v Luxore na obed slávne pečené holuby? Vieme, kde ich robia najlepšie v meste.
Po obede sa vyberieme preskúmať svet starovekého Karnaku na východnej strane Nílu. Luxor s Karnakom spája alej posiata sfingami, no tie majú hlavu barana - ten bol totiž posvätným zvieraťom boha Amona. V stĺpovej sieni stojí 134 stĺpov o výške 10-12 metrov. Sú široké štyri metre a sú celé pokryté hieroglyfmi. Stretneme tu Hercula Poirota? Objavíme najkrajšie obelisky, reliéfy a za posvätným jazierkom si odfotíme najkrajšiu panorámu celého Karnaku. Viete, prečo tu pútnici obchádzajú obrovského kamenného skarabea? Na mieste sa rozhodnete sami, či ho obídete tri, päť alebo sedemkrát! Ktorý obelisk patrí kráľovnej Hatšepsut?
Sme ubytovaní neďaleko Nílu, a tak sa vyberieme na drožke ťahanej koňmi k slávnemu Luxorskému chrámu. Nechýba Vám pred ním jeden obelisk? Ale áno, dnes je na Place de la Concorde v Paríži. Luxorský chrám je v noci nádherne osvetlený a to je pre nás opäť iný pohľad na starobylý Egypt. Ponorte sa do bazáru, kde predávajú korenia z Asuánu, prejdite sa luxorskými ulicami a napokon si sadnite do jednej z kaviarničiek s výhľadom na chrám. Perfektné džúsy, tradičná egyptská Ahwa alebo príjemný Sahlep a hlava plná zážitkov.
6. deň:
Vyrážame z hotela v našom mikrobuse a s naším anglicky hovoriacim a vzdelaným sprievodcom, odborníkom na egyptskú históriu do Esny. Nádherný chrám v mestečku, o ktorom ste nepočuli, zrekonštruovaný karavanseraj a trh bez turistov. Príchod na našu plachetnicu, ktorá sa na päť dní stane vaším domovom. Uvítací obed, zvítanie sa s posádkou, zoznámenie so spolucestujúcimi, vzdelanými ľuďmi z celého sveta. Vyrážame.
Vlny Nílu, scenéria na brehoch a večer zástavka v dedinke El Hegz. Náš partner tu už roky vedie charitatívne projekty, a tak je naša návšteva v dedine nestrojená a veľmi milá. Ako sa žije ľuďom ďaleko - hoci zároveň tak blízko - od turistického Luxoru? Návrat na loď a prvé zaspávanie v prekvapivo priestranných kajútách. Za veľkým panoramatickým oknom žblnká Níl. Vaša kajuta je len kúsok nad hladinou, a tak spojenie s touto bájnou riekou nemôže byť intenzívnejšie. Užite si to.
7. deň:
Prvý zvonček hlásaci čas na skvelé raňajky - na palube s výhľadom na Níl. Zavčas rána - bez iných turistov - smerujeme do mestečka Nekheb, aby sme si obzreli hrobky z obdobia Novej ríše. Chrámy a hrobky faraónov ste už videli. Ako však žili obyčajní ľudia? Toto rozprávanie vás baví.
Návrat na loď, nádherné dopoludnie a smerujeme do Edfu. Na konských rikšiach smerujeme do majestátneho chrám Edfu. Ako je možné, že sme v tejto nádhere takmer sami? Lebo sme na malej plachetnici a vieme si program upravovať tak, aby sme sa vyhli turistickým skupinám. Návrat na palubu, plavba na juh a neskutočne chutná večera na lodi.
8. deň:
Ráno prichádzame na ostrov Bisaw v strede Nílu. Naša malá plachetnica tu vie zakotviť a vy tak budete patriť k tým málo vyvoleným turistom, ktorí sa prejdú uličkami tradičnej dediny obklopenej vodami najdlhšej rieky sveta? Sú domáci v kontakte s okolitým svetom? Zostávajú mladí alebo ostrov vymiera? To všetko sa dozvieme počas raňajok - chutných a bezpečných - ktoré nám od hlbokej noci pripravovali majiteľ domu a náš kamarát. Spolu si k nim upečieme tradičný egyptský chlieb.
Následne nastúpime na rybárske člny a skúsime šťastie. Ulovené ryby nám náš kuchár potom pripraví na obed.
Pokračujeme ku kameňolomu El Selsela. Odtiaľto si faraóni nechávali voziť kameň na chrámy Luxoru. Ostatné výletné lode len smutne okolo nás preplávajú, my opäť kotvíme. Nazeráme do kaplniek vytesaných do skál na brehu Nílu a na najkrajšom mieste si postavíme vlastný hrad na saharskom pieskovisku. Životadajný Níl a krutá Sahara sa tu doslova dotýkajú.
Vrátime sa na loď, plachtíme na juh až na miesto, kde vystúpime, aby sme si užili zážitkové egyptské barbecue. Dnes sa nám nebude chcieť ísť spať.
9. deň:
Raňajky na palube. Potom úžasný chrám Kom Ombo opäť skôr, než doň dorazia turisti. Múmie faraónov ste už videli, tu uvidíte desiatky múmií krokodílov. V susednom mestečku Daraw si rozdelíme úlohy a nakúpime si suroviny na obed. Ťavie mäso, korenie, fazuľa... čo ešte? Porozprávame sa s obchodníkmi s ťavami a možno si na ich ťavu aj vysadneme. Núbijské mesto dýcha exotikou.
Vyrážame na posledný úsek cesty do Aswanu. Chceli ste plávať v Níle? Dnes vám vašu túžbu splníme. Zastavíme sa na bezpečnom mieste a môžete vliezť do jeho vĺn. Alebo dáte prednosť kajakom? Rozlúčková večera na lodi. Kotvíme na najkrajšom mieste pod mauzóleom mocného vládcu. Aj vám táto cesta pripadá ako splnený sen?
10. deň:
Vystupujeme v najjužnejšom meste Egypta, meste preslávenom najlepším trhom s koreninami. Ešte posledný pohľad na plachetnicu, ktorá bola naším skutočným domovom. A sme opäť na pevnine.
Náš hotel má ideálnu polohu a je vtesnaný medzi obrovským trhom a nádherným majestátnym Nílom. Prejdeme sa presláveným Asuánským trhom, kam obchodníci odpradávna putovali dlhé týždne. Teplo, vône a hlavne široké úsmevy na tmavých tvárach Núbijcov, ktorí sú úplne iní než Káhirčania či Alexandrijčania. Vitajte v čiernej Afrike!
Najlepšie čierne korenie, šafran, kardamón, karí, zaatar, čaj s mentolom, loptičky s indickými ďatľami (tamer hindi), ktorý voláme tamarind. Desiatky druhov sladučkých datlí a úrovní ibišteka od výborného až po ten najlepší na svete. Ochutnáte osviežujúci nápoj karkadé, ktorý z ibišteka vyrábajú? Dáte si po obede šišu s výhľadom do nekonečna?
11. deň:
Pre tých, ktorí stále túžia po poznaní, máme v ponuke aj fakultatívny výlet k monumentu pýchy, sily a lásky, ktorý pre nás osvietia prvé ranné lúče – Abu Simbel. Hlboko v púšti, ale zároveň na brehu obrovskej priehrady. Hneď vedľa Veľkého chrámu stojí chrám Ramzesovej manželky Nefertari. Ramzes II. mal niekoľko žien, avšak jeho najobľúbenejšou bola Nefertari, preto jej dal postaviť chrám. Oba chrámy sú staré bezmála 3200 rokov, sú vytesané do skaly, ale zároveň sú ukážkou modernej techniky, keď ich pred 60 rokmi museli vedci a inžinieri zachrániť pred stúpajúcou hladinou novej priehrady a premiestnili celú skalnú horu aj s vytesanými chrámami o niekoľko desiatok metrov vyššie. Vedeli ste, že cez Asuánsku priehradu pretečie 11 000 metrov kubických vody za sekundu?
Abu Simbel objavil švajčiarsky cestovateľ Johann Ludwig Burckhardt, ktorý objavil aj červené mesto Petra v Jordánsku. My sme prišli presne v čase, kedy je chrám nádherne nasvietený a Vy budete nadšení. Obidva chrámy si pozrieme zvonku a následne dôkladne aj zvnútra. Reliéfy a umelecké diela, ktoré zdobia obe štruktúry chrámu Abu Simbel, sú neuveriteľné. Ručne vyrezávané stĺpy, nástenné maľby, obrovské sochy a oveľa viac potešia každého, kto ich uvidí. Na stenách spoznáte príbeh udatného Ramzesa II. bojujúceho proti Chetitom v epickej bitke v sýrskom Kádeši.
12. deň:
Je čas opustiť zvodný Egypt a vydať sa na cestu na letisko. Zvítanie sa s rodinou a priateľmi a zdieľanie krásnych zážitkov. Na konci našej cesty, keď už nastupujeme do lietadla, unavení slnkom a s hlavou preplnenou letopočtami, zážitkami a dojmami, sa snažíme sumarizovať, čo všetko sme vlastne videli a zažili. S potešením zisťujeme, že sme sa zaľúbili. Do Egypta, do jeho púšte, do životodarného Nílu, ale, hlavne, do egyptskej pohostinnosti a úprimného úsmevu Egypťanov, ktorý nás spolu s výkrikmi „Welcome to Egypt, my friend!“ bude v duchu sprevádzať ešte veľmi dlho.